چهارشنبه ٢٦ دی ١٣٩٧
صفحه اصلی > اخبار 
العربیة | English
آخرین شماره ها


  چاپ        ارسال به دوست

در محل مرکز اسلامی –فرهنگی جاکارتا صورت گرفت:

دیدار نخبگان و اندیشمندان اندونزی با رئیس المصطفی

جمعی از نخبگان ، فرهیختگان ، علما ، اساتید و شخصیت های فرهنگی و سیاسی شیعه در اندونزی ، با آیت الله اعرافی، رئیس جامعه المصطفی دیدار کردند.

در این دیدار که در محل مرکز اسلامی –فرهنگی جاکارتا برگزار گردید، آیت الله اعرافی با تبریک ایام میلاد حضرت امیرالمومنین(ع) ، به تبیین و ویژگی ها و سجایای اخلاقی ، معنوی ، علمی و سیاسی امیرالمومنین علی (ع) پرداخت.

وی سپس با اشاره به به مسائل جهان اسلام، به تبیین نقش امیر المومنین در وحدت مذاهب اسلامی پرداخت و اظهار داشت: بر خلاف آنچه که تبلیغ می شود ، امام علی (ع)  می تواند عاملی موثر در انجام وحدت مسلمین باشد. شخصیت امیر المومنین(ع) به گونه ای است که اگر همه مسلمانان نسبت به آن معرفت پیدا نمایند در خواهند یافت که علی(ع) ، وجودش برای وحدت مسلمین و پیش گیری از تفرقه بعد از رسول خدا بوده است و امروز نیز شخصیت وی می تواند ریسمان وحدت بخش جهان اسلام باشد و تمسک و توسل به آن موجب همگرایی و وحدت مسلمین خواهد شد.

وی تعامل با پیروان سایر مذاهب را یکی از وظایف عمده شیعیان و پیروان اهل بیت(علیهم السلام) دانست و خاطر نشان کرد: ما با هیچ یک از مذاهب اسلامی سر جنگ و اختلاف نداریم . همه کسانی که به خدا و پیامبر اکرم(ص) و قرآن کریم ایمان دارند مسلمان هستند و ما با همه آنها برادر بوده و مکلف به برقراری ارتباط، تعامل و احترام نسبت به ایشان هستیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تفکیک جریانات سلفی و وهابی از یکسو و تکفیری ها از سوی دیگر تاکید کرد: ما حتی پیروان سلفی و وهابی را مسلمان می دانیم و اختلافات موجود را کاملا از منظر اختلافات علمی و کلامی تعریف می کنیم که در جای خود هم به آن پاسخ می گوییم اما این اختلاف به معنای خروج آنها از اسلام نمی باشد . تنها جریانی که ما آن را نه تنها در دایره اسلام تعریف نمی کنیم بلکه آن را دشمن اسلام می دانیم ، جریان اقلیتی است که قائل به تکفیر سایر برادران مسلمان اعم از شیعه و سنی است و بدنبال کشتار و قتل عام مسلمانان به بهانه های مختلف است . لذا بایستی پیروان اهل بیت با الهام از دستورات ائمه اطهار(علیهم السلام) و به ویژه علی(ع) ، در جهت برادری ، تعامل ، ارتباط و گفتگو و نزدیکی با سایر برادران مذاهب اسلامی پیش قدم باشند.

گفتنی است در ادامه این دیدار، برخی از اساتید و نخبگان ، به طرح سوالات خود پرداختند.

 ضرورت همگرایی بیشتر پیروان اهل بیت علیهم السلام در اندونزی ، تامین کتب مرجع تفسیری ، حدیثی ، کلامی و فلسفی مکتب اهل بیت(علیهم السلام)  جهت پاسخگویی به نیاز دانشگاه ها ومراکز علمی اندونزی ، توجه به اهمیت رسانه های صوتی و تصویری در نشر معارف اسلامی، برگزاری دوره های آموزشی و پژوهشی جهت اساتید دانشگاه ها و دانشجویان در خصوص معارف اهل بیت(علیهم السلام)، توجه به ارتقای کیفی مراکز وابسته به جمهوری اسلامی ایران در برخی دانشگاههای اندونزی و نیز برخی سوالات فقهی ، فلسفی و کلامی از جمله موارد مطرح شده توسط حاضرین در این جلسه بود.

شایان ذکر است، آیت الله اعرافی در پاسخ به سوال یکی از حضار در خصوص ادعای یکی از شخصیت های اسلامی  مبنی بر محدودیت های تبلیغی و مذهبی اهل سنت در ایران، این سخن را غیر عالمانه و غیر منطبق بر واقعیت برشمرد و افزود : آمار رسمی جمهوری اسلامی در خصوص تعداد مساجد ، مراکز علمی ، حوزه های علمیه و نیز نرخ رشد جمعیت اهل سنت در سال های پس از انقلاب ، غیر از این ادعا را نشان می دهد .

وی اظهار داشت: اکنون برادران اهل سنت ما مناصب مختلف دولتی از جمله استانداری ، معاونت وزیر و نیز کرسی های نمایندگی مجلس و موارد بسیار دیگر را بدون هیچ گونه محدودیتی در اختیار دارند و اصولا آنچه در این بین ، مورد توجه نیست ، اختلافات مذهبی و دینی است .

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه با اشاره به محدودیت های گسترده تبلیغی و مذهبی پیروان اهل بیت(علیهم السلام) در برخی کشورهای عربی ، بیان این گونه ادعا ها حاکی از تاثیر پذیری گویندگان و سخنرانان و خطبا از دستگاههای استکبار و در راس آن رژیم صهیونیستی دانست و همه علما و شخصیت های اسلامی را به شناخت دقیق دشمن و تلاش جهت حفظ و گسترش وحدت بین مسلمانان دعوت نمود.

شایان ذکر است در ابتدای این دیدار، «حجت الاسلام و المسلمین موسوی»، رئیس مرکز فرهنگی –اسلامی جاکارتا ضمن خیر مقدم به حاضران، حضور رئیس جامعه المصطفی در اندونزی را فرصت مغتنمی دانست و با اشاره به وجود ده ها نمایندگی المصطفی در کشورهای مختلف دنیا افزود : امروز برکات جامعه المصطفی و نیروها و طلاب و تربیت شدگان این مجموعه علمی و دینی ، در اندونزی کاملا مشهود است و می توان نقش و جایگاه دانش آموختگان این دانشگاه و نیز کالج اسلامی جاکارتا را در نشر معارف اهل بیت(علیهم السلام) و مدیریت و سازماندهی حرکت فکری و علمی و تبلیغی معارف اسلامی به وضوح مشاهده کرد . 


٠٩:١٥ - 1393/04/05    /    شماره : ٥١٢٦٦    /    تعداد نمایش : ١٠٥١خروج
تمام امتیازات متعلق به مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعة المصطفی العالمیه است.