پنج شنبه ٢٦ مهر ١٣٩٧
صفحه اصلی > اخبار 
العربیة | English
آخرین شماره ها


  چاپ        ارسال به دوست

بازدید اساتید دانشگاه سارایوو از پژوهشگاه المصطفی

چند تن از اساتید دانشگاه سارایوو ضمن بازدید از پژوهشگاه بین المللی المصطفی در جلسه مشترک با مدیران پژوهشگاه بین المللی المصطفی شرکت نمودند.

«حجت الاسلام والمسلمین رضایی»، رئیس پژوهشکده مطالعات منطقه ای ضمن خیر مقدم خدمت میهمانان به معرفی پژوهشگاه بین المللی المصطفی و فعالیت های آن پرداخت.

در ادامه جلسه «آقای دکتر رشید حافظ اویچ» از اساتید صاحب نام در حوزه عرفان و فلسفه اسلامی با سابقه علمی و تألیفات و ترجمه های متعدد در منطقه بالکان در دیدار از پژوهشگاه بین المللی المصطفی تصریح نمود: ارتباط با جامعه اسلامی موجب شد آثار و کتب بسیاری از علمای اسلامی و ایرانی به زبان های گوناگون از جمله بوسنیایی ترجمه شود و برکات علمی زیادی را به ظهور برساند.

وی افزود: همچنین در دوران اخیر آشنایی جامعه فکری و دینی بوسنی از آثار اسلامی و دینی ایران بی نظیر بوده است و بسیاری از آثار به زبان منطقه ترجمه شده است.

استاد فلسفه دانشکده علوم انسانی سارایوو به راه اندازی گروه آموزشی علوم اسلامی به زبان انگلیسی و جذب دانشجویان مسلمان و مسیحی درآینده نزدیک اشاره کرد و گفت: گروه های علمی موجود از جمله گروه امامت و خطابت در دانشکده مسئولیت تربیت ائمه جماعات منطقه را به عهده دارد.

وی در ادامه خواستار ایجاد شبکه ارتباطی بین دانشکده و جامعه المصطفی در راستای گسترش علمی و ارائه و معرفی و ترویج آثار اسلامی در منطقه بالکان شد.

در ادامه جلسه «آقای جواد یوگونجیچ»، رییس جامعه ملی بوشنیاک زاگرب، ضمن برشمردن برخی از فعالیت های علمی و آموزشی و فرهنگی جامعه اسلامی کرواسی به ضرورت حفظ هویت دینی مسلمانان منطقه تأکید نمود.

وی به نقش ارزشمند امام علی(ع) و کتاب شریف نهج البلاغه در معرفی بهترین الگوی تعامل سنت و مدرنیته اشاره کرد و گفت: در این خصوص با ترجمه آثار مرتبط با نهج البلاغه در صدد هستیم تا بر اساس این اندیشه، الگوی صحیحی را به جامعه اسلامی معرفی نماییم.

مدیر و سردبیر مجله جامعه اسلامی کرواسی حضور طریقت های اسلامی در منطقه بالکان و کرواسی و نقش آنان در گسترش اسلام را مورد تایید قرار داد و اظهار داشت: خطر تکفیرها و پدیده وهابیت به عنوان مشکلی بزرگ در منطقه است زیرا این تفکر و نگاه افراطی به دین داشتن، متاسفانه در منطقه رواج یافته و باید کمک کرد تا مانع گسترش فعالیت‌های آنان شد.

این فعال فرهنگی و علمی در کرواسی در پایان خواستار همکاری و مشارکت علمی جامعه المصطفی در برگزاری همایش های علمی از جمله همایش «نقش دین در حفظ عنصر هویت قومیتی و دینی» که در آینده نزدیک برگزار خواهد گردید، شد و بیان داشت تجربه ایرانی‌ها در این زمینه می‌تواند برای ما مفید باشد.

«حجت الاسلام و المسلمین حسن رضایی»، رییس پژوهشکده مطالعات منطقه ای در این جلسه علمی به ضرورت طرح مباحث عقلی و فلسفی و سابقه ایران در این عرصه اشاره نمود و عنوان کرد: ظرفیت علمی موجود در پژوهشگاه برای همکاری و مساعدت با اساتید و مراکز علمی بالکان مورد تأکید ما است و خواستار تداوم و استمرار ترجمه متون اسلامی در حوزه عقلانی شیعه هستیم.

 وی در ادامه افزود: پژوهشگاه جهت تأمین منابع آموزشی و متون علمی دانشکده فلسفه سارایوو و خصوصا گروه علمی امامت و خطابت اعلام آمادگی می کند.

حجت الاسلام والمسلمین رضایی با اشاره به این که موضوع گروه علمی امامت و خطابت بسیار مهم است افزود: ما در خصوص متون آموزشی می‌توانیم کمک بدهیم و خوب است منابع شیعی و عرفان شیعی هم ترجمه و در این گروه علمی استفاده شود.

در پایان رییس پژوهشکده مطالعات منطقه‌ای اساتید حاضر در جلسه را به عضویت در پژوهشگاه مجازی المصطفی دعوت نمود.


٠٩:٠٥ - 1393/04/05    /    شماره : ٥١٢٦٠    /    تعداد نمایش : ٩٢٤خروج
تمام امتیازات متعلق به مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعة المصطفی العالمیه است.