چهارشنبه ٢٥ مهر ١٣٩٧
صفحه اصلی > اخبار 
العربیة | English
آخرین شماره ها


  چاپ        ارسال به دوست

در مصاحبه با «حجت‌الاسلام والمسلمین‌ واشیان» بررسی شد

اهداف و برنامه های رشته فقه پزشکی

مدير گروه فقه پزشکی جامعه المصطفی، گفت: رشته فقه پزشکی با استعانت از قرآن و عترت(علیهم‌السلام)، به دنبال پاسخگویی به نیازهای فقهی روز آمد جامعه، در محضر آیات عظام و فرهیختگان حوزه علوم پزشکی است.

دکتر واشیان، که از دانش آموختگان حوزوي و فارغ التحصيل دانشگاه علوم پزشکي است، در مصاحبه با مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعه المصطفی با اشاره به اهداف راه اندازی رشته فقه پزشکی تصریح کرد: در مقطع دکتري و کارشناسی ارشد رشته تخصصی فقه پزشکی، دانش پژوهان ضمن گذراندن واحدهای عمومی فقه و شناخت نسبت به حوزه علوم پزشکی و تحقیق و تحلیل موضوعات آن، زمینه سازی استنباط های لازم را به دست خواهند آورد.

ايشان که عضو کميته منطقه اي اخلاق پزشکي دانشگاه علوم پزشکي نيز مي باشد، ضمن اشاره به ضرورت و پیشینه رشته تخصصی فقه پزشکی، اذعان داشت: شروع تدوین این رشته از دو دهه قبل مي باشد. با ورود جامعه المصطفی به این عرصه این رشته تخصصی شکل حوزوي -  دانشگاهی به خود گرفته و راه اندازي شده است.

حجت الاسلام والمسلمین واشیان، پرورش نیروهای متخصص و ایجاد استنباط متجزی در حوزه فقه پزشکی را از مهم‌ترین اهداف رشته فقه پزشکی عنوان کرد و ابراز داشت: تحقیق، تدریس و تألیفات تخصصی و نیز بر عهده گرفتن مشاغل اجرایی تخصصی در حوزه فقه پزشکی، از مهم‌ترین رویکردهای این رشته به شمار می‌رود.

وی که عضو گروه پزشکي مرکز موضوع شناسي فقهي است، با بیان این که از فارغ التحصیلان این رشته می‌توان در حوزه مشاوره تخصصی به مراجع عظام تقلید، استادان و فرهیختگان حوزه های علمیه استفاده نمود، اظهار داشت: شرکت در همایش های ملی و فراملی در حوزه های میان‌رشته‌ای فقه پزشکی و نیز نقد و ارزیابی قوانین و شرکت در کمیسیون های تخصصی، از مهم‌ترین حوزه‌های فعالیتی دانش‌آموختگان رشته فقه پزشکی به شمار می رود.

مدير گروه فقه پزشکی جامعه المصطفی با تأکید بر این که گستره ورود رشته فقه پزشکی به نوعی دربردارنده زندگی بشر قبل از  تولد تا بعد از مرگ است، تصریح کرد: در رشته فقه پزشکی می توان به کاوش در موضوعاتی مانند فقه النکاح، فقه جنین، فقه سلامت اطفال و کودکان، فقه بلوغ، فقه سلامت ازدواج، فقه سلامت فردی، فقه سلامت اجتماعی، فقه پزشکی قانونی، فقه بهداشت و درمان، فقه بهزیستی و توان‌بخشی، فقه تغذیه، فقه تحقیقات جدید پزشکی و... اشاره نمود.

حجت الاسلام والمسلمین واشیان ضرورت توجه به فقه علوم پزشکی را مد نظر قرار داد و یادآور شد: در مباحث آموزشی این رشته، دانش پژوه علاوه بر گذراندن دروس عمومی با شاخه های مختلف علوم پزشکی و پزشکی قانونی، آیات و احکام طبی، پژوهش در احادیث فقه پزشکی، موضوع شناسی فقهی در حوزه علوم پزشکی و نیز تشریح قواعد فقه پزشکی،آشنا خواهد شد.

وی که بيش از دو دهه در اين زمينه فعاليت نموده است، با بیان این که  فقه استدلالی در حوزه معاینه، درمان و تحقیقات نوین پزشکی و نیز استنباط فقهی آن، از مهم‌ترین موضوعات مطرح در دوره دکتری رشته فقه پزشکی است، خاطرنشان کرد: در مقطع کارشناسی ارشد این رشته نيز موضوعاتی مانند آشنایی با فتاوای پزشکی، طب سنتی، مفردات عربی، آیات پزشکی، مباحث تخصصی و نیز فقه الطب از منظر بهداشت، درمان، آموزش پزشکی و توان‌بخشی مطرح شده و حوزه های تحقیقاتی در مسائل عمومی طب و مسائل مستحدثه و جدید مورد نقد و بررسی قرار می گیرد.

دکتر واشیان تدریس واحدهایی مانند آشنایی با متون کلاسیک جهان اسلام در حوزه طب، تاریخ پزشکی، اخلاق پزشکی، تاریخ فقه پزشکی در سده اخیر و مطالعه تطبیقی قوانین در حوزه علوم پزشکی را از مهم‌ترین واحدهایی درسی اختیاری عنوان کرد و ابراز داشت: رشته فقه پزشکی به صورت نظامی جامع، در حوزه فقه الطب یا به عبارت زيباتر فقه سلامت تبلور مي يابد.

ايشان به‌کارگیری حضور کارگاهی و آزمایشگاهی و همچنین سفرهای علمی برای موضوع شناسی مباحث علوم پزشکی را از مهم‌ترین ویژگی‌های آموزشی رشته فقه پزشکی عنوان کرد و افزود: استادان این رشته از بین فرهیختگان حوزوی و دانشگاهی و نیز دانش‌آموختگان مقاطع تخصصی و فوق تخصصی رشته هاي حوزوی و دانشگاهی انتخاب می گردند.

وی که بيش از دو دهه علاوه بر فعاليت هاي علمي، پژوهشي، آموزشي در اين راستا، از فعاليت هاي بهداشتي، درماني و باليني، توان‌بخشي جدا نشده است، ایجاد فضای ارتباطی تنگاتنگ میان حوزه علوم اسلامي و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی را یکی دیگر از ویژگی های این رشته حوزوی و دانشگاهی دانست و تصریح کرد: تحصیل‌کنندگان رشته فقه پزشکی به صورت مداوم با مراکز بهداشتی، درمانی، توان‌بخشی، آموزش علوم پزشکی، پزشکی قانونی و نیز با مراکز موضوع شناسی و مؤسسات تحقیقاتی میان‌رشته‌ای در حوزه فقه پزشکی در ارتباط خواهند بود.

حجت الاسلام والمسلمین واشیان در ادامه با بیان این که دانشجویان رشته فقه پزشکی از میان طلاب و دانشجویان ایرانی و غیرایرانی پذیرش خواهند شد، خاطرنشان کرد: گروه فقه پزشکی در حال حاضر در ساختمان مرکز آموزش عالی فقه مجتمع امین قم وابسته به جامعه المصطفی مستقر بوده و در دو شیفت صبح و عصر آماده مشاوره و ارائه خدمات آموزشی و پژوهشی است.

وی شرایط پذیرش دانش پژوه در رشته فقه پزشکی را مورد توجه قرار داد و اذعان داشت: فارغ التحصیلان دوره کارشناسی ارشد فقه پزشکی و دانشگاه های علوم پزشکی و نیز دارندگان سطح 3 حوزه می‌توانند در دوره دکترای رشته فقه پزشکی ثبت نام نمایند.

مدير گروه فقه پزشکی جامعه المصطفی افزود: دارندگان مدرک سطح 2 حوزه و دانش‌آموختگان دوره کارشناسی رشته علوم پزشکی می توانند برای حضور در دوره کارشناسی ارشد رشته فقه پزشکی اقدام نمایند.

دکتر واشیان در پایان اظهار داشت: دانش‌آموختگان دانشگاه های علوم  پزشکی که در حال حاضر در حال گذراندن علوم حوزوی و اسلامی هستند یا حوزویان شاغل به تحصیل در رشته های علوم پزشکی، برای شرکت در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری رشته فقه پزشکی دعوت می شوند.


٠٩:٠٤ - 1393/04/05    /    شماره : ٥١٢٥٩    /    تعداد نمایش : ١٤٤٥خروج
تمام امتیازات متعلق به مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعة المصطفی العالمیه است.